Wątroba – zadbaj o ten jeden z najważniejszych organów

Warto żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. Każdy ją posiada. Chora wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby w obecnej dobie są wielce problemem społecznym . Nie wszyscy jednakże wiedzą, że wątroba w wstępnym etapie choroby nie daje żadnych oznak, lecz pomimo to można wywnioskować, że jest z nią coś nie tak.

Wątroba-funkcje

Wątroba wytwarza i oddaje żółć, składuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i składuje niektóre białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zatrzymuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego użycia i wyrzuca niepotrzebne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i pierwszych symptomów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Częstokroć następuje także utrata łaknienia, spadek masy ciała, cukrzyca typu 2, biegunki, powiększenie śledziony, wzdęcia, nudności, nadciśnienie tętnicze.

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najpoważniejsze choroby wątroby to marskość wątroby oraz rak wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego traktowania. A więc unikania alkoholu, stronienie od niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, unikania gromadzeniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych dań, ograniczenia konsumowania olejów, lekkostrawnych produktów do przyrządzania posiłków, stronienia od smażonych potraw, jedzenia w spokoju i powolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ szybko i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić trujące substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do trawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/usg-zyl-i-tetnic/