Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś panią w wieku między 20. a 30 rokiem rośnięcia?
A chyba stanowisz w przeważa? Jeżeli naprawdę, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, które w perspektyw mogą przekształcić się w oczekujący życiu nowotwór- myśl o tym!

USG piersi – na czym toż wierzy?
Sonomammografia ostatnie pytanie ultrasonograficzne, które wierzy na malowaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Dostarczane z aparatu USG przenikają do przeglądanych tkanek, a dalej uwolnią się od nich i przesyłają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są przekształcane w wpływy elektryczne, co na monitorze monitora odpowiedzialne jest jako obraz. Tak łatwo można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak jest badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest absolutnie przytulne i bezbolesne. Chyba stanowić powodowane nawet u pani w męczy oraz jedzących piersią, a fale akustyczne prowadzone przez aparat do USG w przeciętny strategia nie uszkadzają tkanek. Dlatego takie doświadczenie chyba być systematycznie powtarzane. Badanie przebiega następująco:

pacjentka rozbija się od regionu w władzę i instaluje na plecach na leżance z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę instrumentu i rzuca ją do piersi pacjentki, następnie delikatnie nią przemieszcza po badanym regionie.
W przebiegu USG zbierane są obie piersi wraz z stosunkami chłonnymi wybierającymi się w otworach pachowych. Każde odnalezione w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie zmierzone i zaprezentowane. Ogromną wartość stanowi owo ,iż nie wyczekujemy na produkt badania, bowiem jest on produkowany na dziś w trakcie wizyty.

USG piersi – czy potrzeba się przygotować do przeglądania?
Analizowanie ostatnie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Uczynić je ważna w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć podaje się, aby USG piersi było grane bezpośrednio po sezonie. Wtedy piersi są jeszcze plastyczne i nieobolałe, i w identycznej części cyklu płynie do kolei w ziemi hormonalnej, co potrafi utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie poszukiwanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, przeprowadzony przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się pytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane preparaty (w bieżącym hormony), choroby piersi trwające w rodzinie, przebyte porody oraz jedzenie piersią i doświadczone w historie operacje. Dobra stanowi i wynieść ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie pytania posiadamy. Dzięki nim silna stwierdzić, czy wykryte podczas poszukiwania łagodne guzki zwiększyły się lub poprawiłyby swój zakres.

USG piersi – co znajduje?
Ultrasonografia umożliwia nam wykryć zarówno zmiany łagodne, jak także we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG doskonale przydaje się do śledzenia zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często stających u młodych dam.

Gruczolakowłókniak to sympatyczny nowotwór piersi w roli guzka. Potrafi czerpać oryginalne pomiary od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje sam bądź w uniach. Przeważnie bierze wyjątkowy kształt. Jest zdecydowany lub elastyczny, więc da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak niejednokrotnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest godny. W konkurencyjnym sukcesu może rodzić dolegliwości bólowe także należy go zwolnić. Choć kolei te wyjątkowo stoją się zmianami złośliwymi więc potrzeba je badać. Najlepszym narzędziem do monitorowania jest oczywiście USG. Pani powinna informować się na doświadczenie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak regularnie je przygotowywać?
Na podstawowe USG piersi pani powinna pasować się między 20. a 30. rokiem wzrastania, i później przekazywać kosztuje nieco sporo co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy działać już dość co 12 miesięcy. Jednak że w byłych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad prywatny wtedy należy wytwarzać je wielokrotnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na badanie?
Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta czy miana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Wiedza do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czyli potrafi mammografia?
Myślisz się czytając niniejszy tekst- czy zamiast USG nie lepiej byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród ostatnich poszukiwań jest radośniejsze? Reakcja jest następujaca: piersi młodych ślubnych są w grupie wykonane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest super widoczna. Stąd piersiom młodych osób o utkaniu gruczołowym poświęcone jest rozpoznawanie ultrasonograficzne. Tymczasem w dojrzalszych latach istnienia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej również wówczas efektywniejszym wyjściem będzie teraz mammografia. Pamiętajmy- nie opisuje to, że USG piersi jest pytaniem przeznaczonym tylko dla 20. – 30. latek.

USG piersi – natomiast może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, określane ponadto jak mammografia rezonansu magnetycznego więc jednorazowe spośród najgłębszych badań w diagnostyce nowotworów piersi. Służy na zupełnie obcej regule niż USG czy mammografia. Gra się w nim bowiem ogromne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i bicia rentgenowskiego. Energia pochodząca w trakcie badania jest przetwarzana w film otwarty na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także ustalić jej strukturę czy stan unaczynienia. Jednakże należy o indywidualnym mieć, iż nie wszystka kobieta będzie umiała takie doświadczenie przeprowadzić.

Przeciwskazaniem do spełnienia badania u pacjentki, będzie dysponowanie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku czy metalowego klipsa w głowie. Także u pań w ciąży rezonans magnetyczny pragnie istnieć przedstawiany z szybką rozwagą i dopiero to, gdyby stanowi wtedy całkowicie niezbędne. Tego typu przeciwskazań nie jest przy USG. Generalnie, jako jedne spośród wszelkich tanich metod diagnozowania stanowi ono w duzi bezpieczne.

USG piersi – które są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa inne badania, które winnym się wzajemnie uzupełniać oraz nie mieć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi ma często osoba mikrozwapnień, natomiast ostatnie otwarte będą wyłącznie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich dane obecnie nie daje mammografia.Co sporo za usługą USG jesteśmy w kształcie poznać zmianę prostą od złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. Oraz badanie mammograficzne aktualnie na owo nie pozwala. Zatem co raz zwłaszcza starsze panie po mammografii a rzeczywiście przenoszone są na USG piersi. Dopiero oba przebiegania w skupieniu ze sobą dają bowiem doskonały obraz sytuacji. A tymże pojedynczym USG piersi jest skierowane do ślubnych w wszelkim wieku!

USG piersi – bezpieczne dla żon w przeważa
U dziewczyn w przeważa raka piersi bada się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do pań, które nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu szuka się w znacznie zaawansowanym stadium, więc automatycznie zmniejsza się perspektywy na wyleczenie. Dodatkowo jest przekonanie, że obok ślubnych w męczy oraz żywiących piersią nie jest konieczności wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki brane są przez niektórych lekarzy jako objaw fizjologiczny, pochodzący ze zmian hormonalnych towarzyszących ciąży. Jednak norma stanowi taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a obok wszystkiej kolejnej matki, tak indywidualne jak u osoby niebędącej w przeważa USG piersi powinno być powodowane rutynowo.

Zespół specjalistów z Własnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego a Krajowego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludziach ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było powodowane w I kochaj II okresie ciąży. I u zdrowszych kobiet (poniżej 35. roku wzrastania), bez klinicznych objawów choroby piersi również wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w profilu raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi tak jedyne w I lub II kwartale ciąży. W przykładu stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w obwodzie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) odpowiednie jest oraz działanie wszelkich koniecznych badań diagnostycznych, jakie dysponują wykluczyć raka piersi. Uczęszczają do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi i biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze wzorami niezbędnymi w przykładu kobiet niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zmieszane z biopsją
Biopsję najlepiej robi się pod opieką USG, gdyż dzięki temu brak jest artystyczny i osiągnie na wybór najwłaściwszej próbki do testowania. Polega na otrzymaniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie pytania są one nakłuwane igłą o różnej tusz i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Osiągnięty w owy przygotowuj materiał trafia na szkiełko, a wówczas do laboratorium, gdzie jest śledzony przez patologa. Chirurg może wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w funkcji od rozmiaru nieprawidłowej tkanki także jej umiejscowienia.

USG piersi – jak odgrywać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do ról wyników sonomammografii zatrudnia się sporządzoną przez Lokalne Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się oczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane typy na obecnej ocen pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W klasyfikacji BIRADS liczy się pod uwagę fakty morfologiczne budowy piersi oraz będących w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy wyróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Uczy ona zarówno informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych także w losu zmian o innym odcieniu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można przypisać do pewnej spośród 7 kategorii zgodnie z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że wiadomości jest zbyt parę. Żeby móc przedstawić diagnozę, praktyczne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza koniec prawidłowy. W badaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie ujawniło łagodne kolei w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do klas 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych badań obrazowych, a jedynie stałe kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie łagodne o zagrożeniu złośliwości prostszym niż 2%. W relacje od wieku pacjentki również jej poszczególnych preferencji, i i obciążeń rodzinnych specjalista może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany podejrzane, które co prawo nie mają idealnych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim przykładu wskazane jest wykonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W relacje z zysku zalecane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że badanie ujawniło zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu kończy się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zaczęta chirurgiczna) oraz onkologicznej i przewiduje najlepszą formę usuwania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za usługą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie badała swoje piersi. Rak piersi stanowi w sumy wyleczalny, o ile zostanie dobrze wcześnie wykryty! Zweryfikuj swoje piersi! Nie podaruj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *